Szintén zenész. Liszt – ölében fonográffal?

Szó se róla, jókora bakot lőtt a kultura.hu portál, amikor Liszt Ferenc ungvári szobrocskájának a felavatásáról szóló MTI-hírt Bartók Béla szobrának a fotójával illusztrálta. Pedig a képszerkesztő valószínűleg látott már ábrázolást a két leghíresebb magyar zenészről

kultura

A kulturális kormányzat portáljától ez eléggé durva hiba, főként, hogy a fotó kis szobra jól láthatóan nem bronz (mint a hír tudatja), továbbá szembetűnően nem Lisztet ábrázolja (hajviselet), és az ölében tartott fonográf is eléggé egyértelműen utal a népdalokat e szerkezettel gyűjtő Bartókra. (Edison egyébként a hangrögzítést forradalmasító találmányát 1877-ben szabadalmaztatta, amikor is Liszt már ősz hajú”aggastyán” volt.)

A portál tévedésének az alapja az, hogy a most felavatott Liszt-szobor (lásd az alábbi képeken) alkotója valóban tervezi Bartók megörökítését, és már bemutatta készülő munkájának gyurma (plasztilin) (!) vázlatát. A fenti fotón látszik is, ahogy a nem fémes jellegű makettet a szobrász a fotó kedvéért odatartotta az Ung-parti korlátra. Munkájának időt álló változata azonban még nem készült el és legkevésbé sem került felavatásra.

Annyi viszont valóban igaz, hogy Bartók szintén zenész.

liszt

Az MTI-hír:

Kisméretű szobrot állítottak Liszt Ferencnek Ungváron, a bronzból készült alkotást az Ung-parti sétány fémkorlátján helyezték el, a Kárpátalja Megyei Filharmónia épülete mellett.

Mihajlo Kolodko ungvári szobrász alkotását Bacskai József ungvári magyar főkonzul és Pavlo Csucska, az ungvári városi tanács nemzetközi kapcsolatokkal és turizmussal foglalkozó bizottságának elnöke avatta fel. A budapesti diplomata köszönetet mondott a művésznek a munkáért adta hírül csütörtökön a karpatalja.ma internetes hírportál.
Beszédében Pavlo Csucska hangsúlyozta, hogy Liszt Ferenc Ungvár számára olyan, mintha helyi lakos lett volna, aki járt-kelt a városban, majd ukrajnai látogatása után megírta a Mazeppa szimfonikus költeményt. Hozzátette: a csokoládéból készült ungvári Liszt-szobor Magyarországra került, ám bronz változata végleg Ungváron marad.

Tavaly decemberben, a Liszt-emlékév kárpátaljai rendezvénysorozatának lezárásaként Magyarország ungvári főkonzulátusa az Ungvár melletti Nagyláz (Veliki Lazi) községben állított mellszobrot a magyar zeneszerzőnek. Mihajlo Beleny ungvári szobrász alkotását a ruszin ajkú településen Liszt barátjának és zenésztársának, gróf Plotényi Nándornak az egykori kastélya előtt helyezték el.

liszt2

És a gyurma-Bartók:

bartok0

Frissítés: felhívták rá a figyelmemet, hogy a baklövést nemcsak a budapesti kultura.hu portál, hanem a kedvenc (de ezek szerint eléggé gyakran nem olvasott) Kárpáti Igaz Szó szerkesztői is elkövették:

És hogy további keserű poén is jusson a végére: a szobrot a fenti lap szerint felgyújtották: Liszt szobrocska – felavatva és felgyújtva – kép erről nincs

Liszt szobrocska – felavatva és felgyújtva

Alig pár napja, hogy az ungvári Mihajlo Kolodko szobrászművész jóvoltából újabb mini-alkotással gazdagodott a város, vandálok máris megrongálták azt.

Hogy kiknek és mi okuk lehetett arra, hogy cigi csikkekkel tűzdeljék tele Liszt Ferenc kicsiny mását, majd felgyújtsák az alkotást, nem tudni. A szobrocska nemrég került csak fel az Ung parton a Filharmónia épülete melletti korlátra, a mikulás, a szabadság szobor, valamint Svejk példáját követve.

Az emlékművet Pavlo Csucska, a nemzetközi együttműködés fejlesztésével és turizmussal foglalkozó képviselői bizottság elnöke valamint Bacskai József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzulja közösen avatták fel nemrég, Kocsis Zoltán zongoraművész és a magyarországi Nemzeti Filharmonikus Zenekar koncertje előtt.

kiszó


Más: képszerkesztő laptopok, Budapest – szöveges mobilüzenet küldés


Share
Updated: 2020-04-09 — 14:40

Vélemény, hozzászólás?

Kárpáti Vipera Nyúz © 2016 Frontier Theme