Ukrajnában az Orbán Viktor által oly fontosnak tartott etnikai homogenitás jegyében éppen a kárpátaljai magyar oktatás megfojtására készülnek. A KMKSZ, a Fidesz helyi fiókszervezete éppen aláírásokat gyűjt ez ellen. Nagyon helyesen, de a Főnök elveivel ellentétben. Nem lesz abból baj, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális szövetség voltaképp Orbán ellen gyűjt aláírásokat?
Magyarország miniszterelnökének a szavai most erős ütőkártyát jelenthetnek a nacionalista érzelmű ukrán torvényhozók kezében. Pont azt akarják, amit Orbán.
Helyesen vetik fel, akik felvetik:
Vajon hogyan fér meg egymással a nemzeti érzéstől fűtött elmékben
- egyfelől az etnikailag homogén nemzet eszménye
- másfelől az etnikailag roppant heterogén Nagymagyarország eszménye?
Vajon érdemes-e abban bízni, hogy a miniszterelnöki szavakat csak azért nem veszik biztatásnak és bátorításnak a kocsmai szinten zsigerből cigányozók, zsidózók, migránsozók, mert sem a homogenitás, sem az etnikai szó jelentését nem értik?
Vajon hány hajszál választja el egymástól a két fogalmat:
- etnikai homogenitás
- tiszta faj
(Nem teljesen mellesleg: a több nyelvet beszélő, két diplomás, a legnagyobb példányszámú kárpátaljai magyar lapot főszerkesztőként jegyző hajdani vitapartnerünk hajdani érvelése szerint a fajelmélet nem más, mint Darwin elmélete a fajok eredetéről.)
Az etnikai homogenitás Ceaușescu idejéből ismerős Dragomán György számára. Kárpátalján is emlékszünk a fogalomra: egységes szovjet nép
Etnikai homogenitás jelentése
Frissítés: Ez a blogbejegyzés TOP3 pozíciót szerzett a Google keresőben az etnikai homogenitás jelentése kifejezéssel. Így indokolt, hogy megadjak valamiféle definíciót, a kifejezés jelentésének meghatározását.
Etnikai: jelző, amely az etnikumra mint történelmileg kialakult, a közös származás és összetartozás tudatával, közös nyelvvel, kultúrával és hagyományokkal rendelkező népességre vonatkozik, azzal kapcsolatos.
Homogenitás: egyöntetűség, egyneműség.
Az etnikai homogenitás így az olyan népességre (ország lakosságára) jellemző, amely egyneműséget, egyféleséget mutat a származás, a nyelv, a hagyományok és kultúra vonatkozásában.
Azaz Magyarországon pl. a romák, Ukrajnában, Romániában, Szlovákiában pl. a magyarok alaposan kilógnak belőle.